Asansör Kazaları ve Önlemleri

Asansör Kazaları ve Önlemleri

Günümüzde asansör tasarımları gittikçe gelişmekle birlikte hareket hızları da gittikçe artmaktadır. Gerekli bakım ve onarım çalışmaları yapılmadığı ve diğer önlemlerin alınmaması da asansör kazalarına neden olmaktadır. Gerekli önem alınmadığın da ciddi riskler taşıyan bu mekanizmalar günlük hayatta kullanılan başlıca araçlardan biri haline gelmiştir. Durum böyle olunca da bu kadar önemli bir araca gerekli önemi göstermek gerekmektedir. 

Asansör kazalarının başlıca nedenleri olmaktadır. Bu nedenlerden birisi fren sistemlerinden kaynaklanan sorunlardır. Fren balatalarının kontrol edilmemesi, zamanla bu balataların aşınması gibi faktörler asansör kazalarına sebebiyet verecektir. Bunun için fren sistemleri sürekli kontrol edilip bakımlarının yapılması gerekmektedir. Fren sistemindeki regülatörlerin kontrollerinin özenli ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bir diğer kaza ise kabin kata gelmeden kapıların açılması ve asansöre binen kişinin de bunu fark etmeden boşluğa düşmesidir. Bunun için alınacak önlem ise durak kapısına ait kilitlerin kapı kanadına en az 7 mm girmesini sağlamak olacaktır. Bunun yanında da elektrik bağlantıları da kontrol edilmesi gerekmektedir.
Asansör kuyusunun güvenli bir şekilde tasarlanması çok önemli olmaktadır. Asansör kuyusunda bulunan yanıcı maddeler asansör için sorun teşkil edebilir. Bunun için asansör kuyusunda asansör için sorun teşkil edici maddelerin olmamasına dikkat edilip gerekli kontroller yapılmalıdır. 

İnsan asansörleri dışında yük asansörleri için sorun teşkil eden bir diğer etken ise kabine koyulan yüklerin dengesiz bir biçime sahip olmasıdır. Dengesiz bir şekilde koyulan yükler asansörün verimli çalışmasını etkileyerek kazalara sebebiyet verebilir. Bunun için dengeli ve düzgün bir şekilde yükler koyulmalıdır.
Kapısız kabin tasarımlarında kabin ile duvar arasına sıkışmalar sonucunda kazalar meydana gelebilir. İnsanların veya hayvanların bu sıkışmaları yaşaması ağır yaralanmalara ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bunun için alınacak önlem ise fotosel kullanımı olacaktır. Fotoselin sürekli kontrol edilerek çalışır durumda olmasına dikkat edilmelidir.

Herhangi bir yangın veya deprem esansında asansör kullanılmamalıdır. Bunun yerine yangın merdivenlerini kullanmak daha güvenli olacaktır. Deprem veya yangın esnasında asansörlerin çalışmasında aksilikler oluşabilir. Yangın esnasında asansör kullanmakta sorun teşkil edecektir. Asansör boşluğunda eğer yanıcı maddeler var ise yangın esnasında asansör kabini de bu yangından etkilenecektir. Bunun için gerekli kontrollerin sürekli ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara