Asansör Bakımı Hangi Periyotlarla Yapılmalıdır?

Asansör Bakımı Hangi Periyotlarla Yapılmalıdır?

Asansör bakımı yaptırılması gereken zorunlu bir çalışmadır. Can ve mal güvenliği açısından son derece olumsuz sonuçlara kapı açabilecek yapıya sahip olan asansörlerin periyodik kontrollerinin ve bakımlarının yapılması ile kötü sonuçların önüne geçilmesi mümkün olur.

Asansörlerin kullanım amacı, bulunduğu yapıya bağlı olduğu için bakım ihtiyaçları değişiklik gösterir. Önemli olan asansör yolcularının öncelikle can güvenliğini sağlamaktır. Bu güvenceyi sağlayacak olan bakım ihtiyaçlarının yanı sıra estetik açıdan tasarımına uygun olarak incelenmesi, kullanımı sırasında rahatsızlık vermemesi için gürültü ve titreşim açısından gözden geçirilmesi de gereklidir.

Bakım çalışmaları asansörler için ayda bir kere olacak şekilde yapılır. Ancak bu şekilde hem sık hem de güvenli olabilecek aralıklarla asansörlerin kontrolleri gerçekleştirilir. Alanında uzman ve profesyonel bir ekip tarafından sadece kullanıcının ulaşabileceği değil, ulaşamayacağı noktalara da yapılacak olan kontroller sayesinde gereken güvenli ve konforlu taşıma işlemi gerçekleştirilir.

Bakım çalışmanın bazı durumlarda ayda bir kereden daha sık yapılmasına da ihtiyaç duyulabilir. AVMler, hastaneler, havalimanları gibi asansörlerin çok daha sık kullanıldığı alanlarda gerçekleşen taşıma faaliyetleri asansörlerin daha sık ve sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerekliliğini doğurabilir. Bununla birlikte marka ve modele göre de bakım ihtiyaçları değişebilir. Bu ihtiyaçlar yine bakım süresinin değişmesinde de etkili olabilir.

İNOLİFT olarak bizler her marka ve modele özel olarak aksiyon alırız. Tüm asansörlerde aynı planı uygulamak yerine hepsi için farklı bakım planlarını önermekteyiz. Bunun için de sektörel tecrübemizi ve yönetmelikleri baz alarak ilerliyoruz.

Genel olarak aylık periyotlarla tercih edilen asansör bakımının dışında bir de “Periyodik Muayene” bulunmaktadır. Bu işlem kanuni olarak zorunlu tutulmaktadır. 2015 yılında düzenlenen Asansör Yönetmeliği’nde yer aldığı hali ile aktarmak gerekirse “yılda en az bir kere yapılması gereken” kontrollerdir.

Periyodik Muayene, her ay yapılan asansör bakımlarından biraz daha fazla detay içermektedir. Aylık olarak yapılan bakım çalışmalarında asansörün mevcut durumunun bir analizi çıkarılarak bu analiz doğrultusunda eksiklerinin giderilmesi sağlanır.

Periyodik Muayene ise doğrudan asansörün kullanıma uygun olup olmadığının, can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan bir durumda olup olmadığının kontrollerinin sağlanması ile ilgilidir. Aylık bakım asansörün bulunduğu yapıdaki yönetim ile ilgili olarak değişiklik gösterebilecek olsa da periyodik muayenenin çerçevesi ve periyodu kanunlarla belirlenmiştir.

Bu iki durum için de gerekenlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. İNOLİFT ile asansörünüze uygun bir bakım planı çıkarmak, emniyetin sağlanacağı bir çalışma yaparken estetik kaygıyı gözetmek ve bunların tümünü ekonomik bir bütçe planı ile çözüme ulaştırmanız mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara