Salgın Döneminde Asansör Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Salgın Döneminde Asansör Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük hayatın en basit rutinlerinde bile kendini gösteren bir pandemi ile birlikte her alışkanlığımızı yeniden gözden geçirmek ve sınırları da yeniden çizmek zorunda kaldık. Yaşama geri döndüğümüz, sokak ile haşır neşir olduğumuz bugünlerde de gerek konut binalarında gerekse iş yerlerinde asansörler kullanılmaya başlandı. Peki, sosyal mesafenin büyük bir önem taşıdığı ve mesafenin korunması gereken salgın döneminde asansöre kaç kişi binilmelidir?

Koronavirüsün temas ile bulaşabilme ihtimalinin yanı sıra; konuşurken ya da nefes alıp verirken bile havaya saçılan mikropartiküllerle de bulaşabilme ihtimali bulunuyor. Bu yüzden yalnızca temas etmemek değil, asansörler için sosyal mesafe olarak belirlenmiş olan 1 metrelik mesafeyi de korumak gerekiyor. Bu sebeple de asansörler daha fazla risk alanı oluşturuyor.

Asansörler kullanım amaçları doğrultusunda tasarlanan araçlar olduğu gibi, kullanım alanının kapasitesi de kabinlerin alanlarını belirler. Örneğin; bir AVM asansörü ile bir konut binasının içindeki asansörün kabin kapasitesi, metrekare alanı bir değildir. Bu durumda da aslında hangi asansöre kaç kişi binileceği her asansörün özelinde kesin olmamakla birlikte belirlenebilir. Çünkü asansörler belli bir taşıma kapasitesi ilkesi üzerinden sınır belirler. Örneğin; bir asansörün 250 kg toplam ağırlık taşıyabilmesi 4 kişi taşıyabileceği anlamına geldiği gibi, sadece 1 kişi ile de bu sınırı doldurmak mümkün olabilir.

Bu durumda yapılması gereken aslında günlük hayatın içindekinden çok da farklı değildir. Her ne kadar 1 metrelik mesafenin korunması için bazı araçlar geliştirilmiş olsa da aslında kendimizi güvende hissettiğimiz mesafeyi daha çok kavrayışsal olarak belirliyoruz. Birine yaklaşırken elimizde bir ölçüm aracı olmadığı gibi asansör için de bu kuralı aynı şekilde uygulamak mümkün olacaktır.

Genellikle, pek çok yapıda yönetimin belirlediği ilke asansörün kişi kapasitesinin üçte biri olarak belirlemek oluyor. 4 kişilik bir asansörü 1 kişi, 8 kişilik bir asansörü 2 kişi için sınırlandırmak güvenlik önlemlerine yardımcı oluyor. Yeni belirlenen bu kapasitenin asansörün önüne işaretlenmesi de ayrıca alınması gereken önlemler arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte asansördeki kişilerin birbirine dönük olmayacak şekilde konumlanması ve her kattaki asansörün önüne birer dezenfektan koymak da risklerin azaltılmasında işe yarıyor.

Başka Neler Yapılabilir?

Hepimiz biliyoruz ki Koronavirüs ile mücadele yalnızca kitlesel önlemler ile mümkün değil. Bireysel olarak da herkesin üzerine düşeni yapmasının ve gereken dikkati göstermesinin büyük bir önemi var. Bu doğrultuda da bireysel olarak yapılabilecekler de göz önünde bulundurulmalıdır:

Asansöre binmek zorunda değilseniz merdivenleri tercih edin.

Asansörlerde ya da merdivenlerde sosyal mesafeyi belirlemek adına bulunan işaretlere uygun şekilde mesafe ayarlamaya özen gösterin.

Asansörlerde QR kod gibi temassız teknolojiler varsa bunları kullanmaya özen göstererek yolculuk edin.

Asansöre binmeden önce ve indikten sonra mutlaka dezenfektan ile ellerinizi temizleyin.

Virüsün yüzeylerde belli bir süre yaşadığını unutmayın ve tek başınıza olsanız bile maske ile eldivenlerinizi asansörde çıkarmayın.

Asansör havalandırmaları konusunda gereken önlemi alın ve yapısı gereği kapalı olan bu araçların daha iyi havalandırılmasını sağlayın.

Kesin olan sayıyı belirlemek mümkün olmasa da en azından kabin kişi sayısı kapasitesini yarıya düşürmeye özen gösterin.

Bireysel olarak yapılabileceklerin önemi azımsanacak gibi değil. Bütün alanlarda olduğu gibi asansörlerde de gereken dikkati göstermek pandemi sürecindeki riskleri çok daha aza indirgeyecektir.

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara