Asansörde Etiket Renkleri

Asansörde Etiket Renkleri

Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin amacı insanları taşıyan ve/veya yük taşıma yapılan asansörlerin çalışma şartlarını ve güvenliğini sınıflandırmaktır. Uzmanlar tarafından asansörlerin teknik işlevsellikleri değerlendirilmelidir ve taşıma hizmeti için güvenlik raporu oluşturulmalıdır. Bu değerlendirme aylık ve yıllık bakımları beraberinde getirir. Sürecin takibini asansörden sorumlu yöneticiler ve/veya işletme yetkilileri yapmalıdır.

Yapılan yıllık kontrollerde 4 renk üzerinden sınıflandırma oluşturulmaktadır: Kırmızı, Sarı, Mavi, Yeşil. Bu renkler uluslararası kabul görmüş anlamlara sahiptir.

Asansörde Kırmızı Etiket

Asansörde kırmızı etiketin bulunması asansör güvenliği için olumsuz bir durumdur. Uzman kontrol mühendislerinin can ve mal güvenliği için uyguladıkları yüksek risk testleri ve incelemelerden sonra en kısa zamanda asansör ile ilgili uygunsuzluklarının giderilmesi gerektiğini belirten ve güvenli olmayan asansörlere yapıştırılan etikettir. 60 gün içerisinde yapılmalıdır.

Asansörde Sarı Etiket

Asansörde sarı etiketin bulunması asansörün risk sınıfında olduğunun bir göstergesidir. Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan testlerden ve incelemelerden sonra yaşamınız ve mülkünüz için risk oluşturan asansörlere yapıştırılmış etikettir. Kırmızı etiketli asansörler kadar yüksek risk taşımasalar da işlevselliği düşüktür. 120 gün içerisinde asansör yaptırılmalıdır.

Asansörde Mavi Etiket

Asansörde mavi etiket az da olsa asansörün risk taşıdığını anlatır. Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan testler ve incelemelerden sonra asansörlerinizin can ve mal güvenliğiniz için hafif kusurlu seviyede risk oluşturduğunu belirten etikettir. Asansöre ait periyodik kontrolün 12 ay içerisinde yapılması ve ilgili idareye bildirilmesi gerekmektedir.

Asansörde Yeşil Etiket

Asansörde yeşil etiketin bulunması asansörünüzün güvenli olduğunu gösterir. Asansörünüz için uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan testler ve incelemelerden sonra, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan, kullanım için tamamen uygun olan asansörlere verilen etikettir.

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara