Bakım Nasıl Yapılır?

Bakım Nasıl Yapılır?

Asansör bakımı, asansörü kullanacak kişilerin güvenli bir şekilde taşınmasının gerçekleştirilmesi için eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Kişilerin mal güvenliğinden önce can güvenliğinin esas alınarak her zaman güvenlik tedbirlerinin daha detaylı olmasını sağlayacak şekilde yapılmaktadır. Asansörün güvenli bir şekilde çalışması, yolcuların kullanımı sırasında güvenliğin sağlanması esastır. Bununla birlikte asansör bakımında konfor ve estetik kaygı da birer ölçüt olarak yer almaktadır.

Asansörün güvenli bir şekilde yolcuyu taşımasının yanı sıra konforlu olması, göze hoş görünen tasarım bütünlüğünü koruması, gürültü çıkarmaması, vibrasyonunun engellemesi de asansör bakımında dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Tüm bunlar ve varsa bunların dışındaki sorunlar, asansörün mekanik yapısı sıkı bir incelemeden geçirilir.

Öncelikle asansör bakımı yapacak olan teknisyenin güvenliği sağlanır. Bunun için yönetmelikte belirtilmiş olan adımlar harfiyen uygulanır. Bunun akabinde ise teknisyenin bina sorumlusu (yöneticisi) ile iletişime geçmesi ve asansörün mevcut durumu ile ilgili olarak bilgi alması, aynı zamanda süreç ile ilgili de bilgi vermesi gerekir.

Bu aşamadan sonra teknisyen gerekeni yapmak için öncelikle güvenlik kontrolüne başlar. Bunun için, asansör bakımı için kullanılmakta olan profesyonel ekipmanla montajı yapılmış olan sensör ve kontrol ekipmanlarını gözden geçirir. Sıkı bir kontrolden sonra belli bir hatanın fark edilmesi durumunda asansör hemen kullanıma kapatılır.

Sağlanan servis hizmeti sonrasında son kontroller de gerçekleştirilir. Asansörün sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olan teknisyen ekibimiz sorumlu kişi ile tekrar görüşerek son durumun aktarımını gerçekleştirir.

Asansör bakımının aşamaları asansörün mevcut durumuna göre değişiklik gösterebilir. Meydana gelen bazı arızalar asansörlerde parça değişimlerini gerektirebilir. Asansörün havalimanı, AVM’ler gibi yerlerde çok sık kullanılması, taşıma kapasitesi gibi belli ölçütlere göre gösterdiği mekanik farklılıklar her asansör bakımı için farklı ihtiyaçları da doğurabilir.

Bu noktada bakım veren uzman ekibin asansörlerin değişen yapısına hakim ve gereklilikleri konusunda uzman bir bilgiye sahip olması gerekir. Bu donanıma sahip olan uzman ekipler sayesinde asansörlerin güvenilir bir şekilde bakım işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanabilir, sizin bile fark edemediğiniz sorunların fark edilerek gereğinin yapılması sağlanır. Bakım sırasında teknik personelin kontrol etmesi gereken aksamları sıralamak gerekirse;

 • Genel: Bütün bileşenler temiz olmaları, toz ve korozyon bulunmaması bakımından kontrol edilir.
 • Güvenlik tertibatı/ tertibatları/ yukarı yönde hareket eden asansör kabinini aşırı hızdan koruma araçları: Hareket eden bölümler serbest hareket olması ve aşınması bakımından kontrol edilir. Yağlama kontrol edilir. Bağlantılar kontrol edilir. Çalışma kontrol edilir. Anahtar kontrol edilir.
 • Sıçramaya karşı tertibat ve anahtar (takıldığında): Serbest hareket ve çalışma kontrol edilir. Halatlar eşit gerginlik bakımından kontrol edilir.  Anahtar takıldığı yerde kontrol edilir. Yağlama kontrol edilir.
 • Tamponlar: Varsa yağ seviyesi ve yağlaması kontrol edilir. Anahtar takıldığı yerde kontrol edilir. Bağlantılar kontrol edilir.
 • Tahrik motoru / Jenaratör: Rulmanlar aşınma bakımından kontrol edilir. Yağlama kontrol edilir. Komütatörün durumu kontrol edilir.
 • Dişli kutusu: Dişli aşınma bakımından kontrol edilir. Yağlama kontrol edilir.
 • Tahrik kasnağı: Durum ve aşınma bakımından yivler kontrol edilir.
 • Fren: Fren sistemi kontrol edilir. Aşınma bakımından kontrol edilir. Katta durma hassasiyeti kontrol edilir.
 • Kat seviyesi: Duraktaki duruş hassasiyeti kontrol edilir.
 • Hız regülatörü ve germe makarası: Hareketli bölümler rahat hareket ve aşınma bakımından kontrol edilir. Çalışma kontrol edilir. Anahtar kontrol edilir.
 • Sınır güvenlik kesiciler: Çalışma kontrol edilir.
 • Asansör kabini / karşı ağırlık klavuz patenleri: Klavuz patenleri / tekerlekleri aşınma bakımından kontrol edilir. Bağlantılar kontrol edilir. Gerekli olan yerde yağlama kontrol edilir.
 • Halat / zincir tespit noktası: Yıpranma ve aşınma için kontrol edilir. Bağlantılar kontrol edilir.
 • Durak girişleri: Durak kilitlerinin çalışması kontrol edilir. Rahat çalışma bakımından kapılar kontrol edilir. Kapı klavuzlanması kontrol edilir. Kapı aralıkları kontrol edilir. Tel, halat, zincir veya kayış kullanıldığında bunların uygunluğu kontrol edilir. Acil kilit açma tertibatı kontrol edilir. Yağlama kontrol edilir.
 • Asansör kabin kapısı: Kapı kapanma kontağı veya kilidi kontrol edilir. Rahat hareket bakımından kapılar kontrol edilir. Kapı klavuzlanması kontrol edilir. Kapı aralıkları kontrol edilir. Tel, halat, zincir veya kayış kullanıldığında bunların uygunluğu kontrol edilir. Yolcu kapısı koruma tertibatı kontrol edilir. Yağlama kontrol edilir.
 • Askı halatları / zincirleri: Aşınma uzama ve gerginlik bakımından kontrol yapılır. Sadece gerekli yerde yağlama kontrol edilir.
 • Asansör kabini: Acil durum aydınlatması, asansör kabini düğmeleri, anahtarlar kontrol edilir. Panallerin ve tavanın bağlantıları kontrol edilir.
 • Kumanda panosu: Mahfaza temiz,kuru olması ve toz bulunmaması bakımından kontrol edilir.
 • Durak kumandaları ve göstergeleri: Çalışma kontrol edilir.
 • Asansör kabini / karşı ağırlık klavuzları: Gerekli yerlerde bütün klavuz yüzeyleri üzerindeki yağ tabakası bakımından kontrol edilir. Bağlantılar kontrol edilir. 
 • Elektrik güvenlik tertibatı: Çalışma kontrol edilir. Elektrik güvenlik zinciri kontrol edilir. Doğru sigortaların takıldığı kontrol edilir.
 • Kuyu alt boşluğu: Klavuzlar altlarında kalan yağ/gres yağı bakımından kontrol edilir. Kuyu alt boşluğu temiz, kuru olması ve inşaat ve benzeri atıkların bulunmaması bakımından kontrol edilir.
 • Asansör boşluğu aydınlatması: Çalışma kontrol edilir.
 • Acil alarm tertibatı: Çalışma kontrol edilir.
 • Elektrik tesisatı: Yalıtım kontrol edilir.

Alanında tecrübeli ve uzman bir ekibe sahip olan İNOLİFT Asansör sayesinde siz de güvenilir, sıkı denetimlere tabi tutulan bir bakım hizmeti alabilirsiniz. Önce emniyeti sağlamak, sonra estetikten ödün vermemek ve bunların hepsi için ekonomik çözümler sunmak ilkelerimize sadık kalarak size vereceğimiz hizmet ile asansör yolculuğunda güvenliği ve kaliteyi bulabilirsiniz. Sizin de tercihiniz profesyonel bir hizmetten yanaysa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara