Asansörünüzün Yeşil Etiketi Var mı

Asansörünüzün Yeşil Etiketi Var mı

Bildiğiniz üzere asansörlerde kırmızı, sarı, mavi ve yeşil olmak üzere 4 çeşit etiket rengi vardır. Kırmızı güvensiz, sarı kusurlu, mavi hafif kusurlu, yeşil güvenli demektir. Asansör işletmelerin çoğu yöneticileri asansörlerinin mavi etikette olduğu sürece bir problem olmayacağını belirtir. Halbuki durum öyle değildir.

Sanayi bakanlığı 6 Nisan 2019’da yayımladığı ‘’Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliğinde’’ kırmızı etiketli asansörlerin eksiklerinin düzeltilme süresini 2 ay, sarı etiketli asansörlerin eksiklerin düzeltme süresini 4 ay belirlediği gibi mavi etiketli asansörlerinde düzeltme süresini 12 ay olarak belirlemiştir. 12 ay içerisinde o eksiklerinde giderilerek asansörün yeşil etikete çevrilmesi gerekmektedir. En çok bilinen yanlışlardan birisi budur.

Yöneticiler asansörüm mavi etikette ise güvendeyim diye düşünüyor. Olası bir kaza anında veya asansörde meydana gelecek olan yaralanma, can kaybı gibi durumlarda hem yönetici hem de asansör servisi sorumlu tutulur. Asansörlerde iç kapının olmaması mavi etiket alınmasına engel bir durum değildir. Bir diğer önemli durum ise kabin eşiği ile dış kapı eşiği arasındaki mesafenin 3,5cm’den fazla olmaması şartı vardır, bu durumda mavi etiket alınmasına engel olmadığı için göz ardı edilmektedir. Kazaların çoğu iç kapı olmadığından ve iç kapı eşiği ile dış kapı eşiği arasındaki mesafenin fazla olmasından dolayı el, bacak, kol sıkışmalarından meydana geliyor.  

Asansörünüzde mavi etiket olması tamamen güvende olduğunuz anlamına gelmez. Belirttiğimiz gibi kazaya sebebiyet verecek birçok mavi etiketlik kusur sayabiliriz. Sayın bina sorumlularımız asansör servisinizin uyarı yazılarını dikkate aldığınızda, asansörlerinizin yılda 1 defa periyodik kontrolünü, her ay düzenli periyodik bakımlarını (bakım föyü almayı unutmayın) ve etiket rengini yeşil renkte tuttuğunuz sürece sorumluluk sizden çıkmış demektir. Diğer türlü en ufak bir kazada sizinde sorumluluklarınız var demektir.  

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara