Asansör Durum Tespit Raporlama

Asansör Durum Tespit Raporlama

Asansör servisleri başka bir servisin bakımını veya montajını yaptığı asansörün aylık periyodik bakımlarını yapmak üzere yönetici ile anlaşmaya vardığı zaman durum tespit raporu hazırlamak zorundadır. Asansör işletme ve bakım yönetmeliğinde durum tespit raporu ile ilgili tanımlama şu şekilde yapılmaktadır.

‘’Durum tespit raporu: Bina sorumlusu ile bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından söz konusu asansörün mevcut durumuna ilişkin, istemesi halinde bir önceki asansör monte eden veya yetkili servisinin de katılımıyla, düzenlenen detaylı raporu,’’

Asansör işletme ve bakım yönetmeliğinde ayrıca ‘’Kendisi tarafından monte edilmeyen asansörün bakımını üstlenen asansör monte eden ya da onun yetkili servisi, bakım sözleşmesi imzalanmasıyla birlikte bakımını yapacağı asansör için Ek-1’de yer alan durum tespit raporunu hazırlayarak bina sorumlusuna sunar ve raporun bir örneğini muhafaza eder.’’ ibaresi yer almaktadır.

Bu rapor hem asansörcüyü hem de yöneticiyi korumak içindir. Asansördeki eksiklikler belirtildiği için iki tarafta asansörün durumu bilmiş olacaktır. Yıllık kontrolde bu eksik niye var, kimden kalma gibi sorulacak olan soruların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.  Örnek durum tespit raporu ektedir.

Bir Cevap Yazın

Hemen Ara